
Gieorgij Nikołajewicz Maksimow
Autor metodyki masażu uderzeniowo-dynamicznego – Gieorgij Nikołajewicz Maksimow. Uzdrowiciel, eniolog, magister medycyny ludowej Instytutu Manualogii. Posiada wykształcenie wyższe. Laureat konkursu „Najlepszy uzdrowiciel Rosji” w 1999 r. Otrzymał „Gwiazdę Magistra” – najwyższą nagrodę w dziedzinie medycyny komplementarnej. W 2005 r., decyzją komisji eksperckiej Rosyjskiej Akademii Nauk otrzymał medal I.I. Miecznikowa „Za praktyczny wkład w poprawę zdrowia narodu”. W 2009 r., decyzją społeczności naukowej: Europejskiego Stowarzyszenia Naukowego i Prezydium Europejskiej Akademii Nauk Przyrodniczych został odznaczony medalem Roberta Kocha „Za wkład w rozwój medycyny” i otrzymał tytuł „Wybitny naturopata Europy”. Członek stowarzyszenia zawodowego terapeutów wisceralnych. Kluczowe obszary jego pracy to: bioenergokorekcja, eniologia, psychoterapia, terapia Su Dżok, apiterapia, glinoterapia oraz stara rosyjska chiropraktyka wisceralna.
Masaż uderzeniowo-dynamiczny
Masaż uderzeniowo-dynamiczny (MUD) – autorska metoda Gieorgija Nikołajewicza Maksimowa. UDM to prosty, a zarazem bardzo skuteczny sposób na usunięcie zaburzeń funkcji organizmu. Jest to poparta naukowo metodologia, za pomocą której można wpływać na układ krążenia tkankowego poprzez odpowiednio dozowane działania. W leczeniu poważnych chorób, masaż uderzeniowo-dynamiczny jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego i interwencji chirurgicznej.
O metodyce masażu uderzeniowo-dynamicznegoMasaż uderzeniowo-dynamiczny jest skuteczną metodą leczenia pacjentów z różnymi schorzeniami narządów wewnętrznych (zarówno ostrymi, jak i przewlekłymi), chorobami układu krążenia, chorobami układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Seans masażu uderzeniowo-dynamicznego rozpoczyna się od wstępnej diagnostyki pacjenta, podczas której za pomocą oklepywania i głębokiego uciskania rękoma ustala się lokalizację bolesnych obszarów i zrostów. Samo leczenie odbywa się za pomocą głębokiego ogrzewania i działania wibracyjnego na tkanki, naczynia krwionośne, więzadła i mięśnie, co pobudza krążenie krwi, przepływ limfatyczny, ruch wszystkich płynów w organizmie, łagodzi skurcze mięśni i przywraca unerwienie. Gdy zostanie ujawniony organ z zaburzeniami czynnościowymi, rozpoczyna się działanie na jego strefy projekcyjne i punkty akupunkturowe za pomocą bańki próżniowej. Następnie przeprowadza się masaż uderzeniowo-dynamiczny w tym obszarze, przy czym siła uderzeń i powierzchnia oddziaływania jest stopniowo zwiększana. Częstotliwość i siła działania są regulowane przez specjalistę w zależności od progu bólu konkretnego pacjenta. Masaż przeprowadza się aż do pojawienia się na powierzchni skóry zaczerwienienia lub krwiaków. Zaczerwienienie w miejscu stref projekcyjnych wskazuje na upośledzenia czynnościowe odpowiadającego im organu. O regeneracji organu świadczy zniknięcie zaczerwienienia w trakcie dalszego oddziaływania. Najczęściej do wyzdrowienia dochodzi już po trzech-pięciu seansach masażu.
Wskazaniami do masażu uderzeniowo-dynamicznego są ostre i przewlekłe choroby:
- układu mięśniowo-szkieletowego: osteochondroza (choroba zwyrodnieniowa dysku międzykręgowego), choroby stawów, tkanek, bóle, itp.;
- choroby przewodu pokarmowego;
- choroby układu krążenia;
- choroby płuc;
- choroby układu nerwowego;
- choroby zakaźne;
- niepłodność;
- impotencja.
Masaż uderzeniowo-dynamiczny sprzyja:
- przywróceniu prawidłowej funkcji układu nerwowego
- poprawie przepływu krwi i limfy
- polepszeniu miejscowej przemiany materii
- wydaleniu z organizmu metabolitów kwasowych i innych substancji, powodujących ból
- złagodzeniu skurczy miejscowych naczyń krwionośnych i mięśni gładkich
- eliminacji objawów kompresji nerwów obwodowych
- unormowaniu wysokiego ciśnienia krwi
- zmniejszeniu kwasowości pH krwi tętniczej
- polepszeniu dotlenienia tkanek
- przywróceniu i zwiększeniu wydajności fizycznej i umysłowej
- eliminacji syndromu bólowego towarzyszącego zapaleniu korzonków nerwowych, zapaleniu mięśni, osteochondrozie i innym schorzeniom.
- polepszenie funkcji wydalniczej nerek i wydalania z moczem różnych soli
- działaniu przeciwbólowemu ze względu na uwalnianie endogennych opiatów i serotoniny
- pojawieniu się wynaczynionej krwi, zawierającej substancje biologicznie aktywne, które stymulują funkcję adaptacyjno-troficzną
- przywróceniu prawidłowej pracy narządów wewnętrznych w przypadku takich chorób, jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego, zaparcia, ostre infekcje dróg oddechowych, grypa i inne.
Większość chorób zaczyna się od powtarzających się miejscowych zaburzeń naczyniowych i metabolicznych, spowodowanych mocnym i powtarzającym się podrażnieniem wrażliwych na stres receptorów wewnątrzkomórkowych. Temu procesowi sprzyjają czynniki stresowe: upał, zimno, wahania ciśnienia atmosferycznego, wahania pola geomagnetycznego, urazy, bakterie, zmęczenie, napięcie emocjonalne. Długotrwały skurcz mięśni powoduje brak dopływu krwi tętniczej (niedokrwienie) do odcinków tkanek. Rozwijająca się przy tym kwasica (zakwaszenie) w tkankach i akumulacja produktów wymiany międzykomórkowej doprowadza do podrażnienia receptorów bólowych, tworząc zespół bólowy. Zachodzące przy tym niedotlenienie tkanek prowadzi do powstawania obrzęków śródmiąższowych, co jest z kolei przyczyną mięśniowo-powięziowego zespołu bólowego. Ponadto, gromadzące się w tkankach substancje biologicznie czynne, w szczególności kininy, znacznie nasilają zespół bólowy. Gromadząc się w ciągu długiego okresu czasu, substancje biologicznie czynne mogą powodować proces zapalny w różnych obszarach tkanki szkieletowej. Tkanki z zaburzeniami krążenia same z siebie stają się źródłami cytokinin. Zastoinowa niewydolność tkanek miękkich jest typowym objawem większości chorób układu mięśniowo-szkieletowego, związanych z zaburzeniami krążenia krwi i limfy, które powodują zmiany dystroficzne w kręgosłupie, a także w stawach kończyn górnych i dolnych. W klinice, choroby te są rozpatrywane jako zespoły bólowe mięśni, neuropatia kompresyjno-niedokrwienna nerwu kulszowego, piszczelowego i strzałkowego, zespół kanału stępu, metatarsalgia Mortona, ból mięśnia płaszczkowatego łydki, zarostowe zapalenie błony wewnętrznej naczyń, zapalenie stawów, pourazowe zmiany w stawach i inne. Uderzenia (mocne klepanie, umiarkowane oklepywanie, delikatne poklepywanie) w połączeniu z użyciem próżni, powodują rozbicie grubych, gęstych konglomeratów struktur tkankowych z jednoczesnym rozerwaniem ich więzadeł makro- i mikro molekularnych, które następuje w wyniku miejscowych mikrowybuchów metabolicznych - natychmiastowego uwolnienia ogromnej liczby mediatorów i hormonów (histaminy, serotoniny, prostaglandyn, bradykininy, kinin i innych), syntezy tlenku azotu. W wyniku tego dochodzi do uruchomienia fagocytozy. Wzajemne oddziaływanie komórek nacieków zapalnych (makrofag - limfocyt) uruchamia system odpornościowy, chroniący organizm. Dochodzi do uregulowania zaburzonego krążenia limfy, aktywizacji tkankowych elementów komórkowych – fibroblastów i makrofagów - głównych uczestników reakcji regeneracyjno-naprawczej w uszkodzonym obszarze.
Autorem metodyki masażu uderzeniowo-dynamicznego jest Gieorgij Nikołajewicz Maksimow. Protokół leczenia Procedura masażu uderzeniowo-dynamicznegoMasaż uderzeniowo-dynamiczny rozpoczyna się od zdiagnozowania schorzeń poprzez lekkie głaskanie, poklepywanie powierzchni skóry pacjenta i głęboki ucisk rękami - w ten sposób ustala się obecność i lokalizację obszarów bólowych i zrostów. Następnie w wybranych obszarach przeprowadza się masaż z wykorzystaniem uderzenia oklepującego, a także przy użyciu miękkich gumowych i szklanych baniek aż do momentu pojawienia się w obszarze oddziaływania zaczerwienień i krwiaków: siłę masażu i częstotliwość uderzeń reguluje się w zależności od progu bólowego konkretnego pacjenta.
Odzyskanie zdrowiaRegenerację organu z zaburzeniami czynnościowymi ocenia się na podstawie zaniku zaczerwienień i krwiaków w procesie dalszego oddziaływania. Zazwyczaj wyzdrowienie następuje po 3-5 seansach masażu.
Cechy charakterystyczneMasaż uderzeniowo-dynamiczny jest bardzo skutecznym, lecz bolesnym zabiegiem. Masażowi towarzyszy pojawienie się na skórze zaczerwienień i krwiaków, które znikają całkowicie w ciągu 3-5 dni. Najczęściej do wyzdrowienia dochodzi po 3-5 seansach.
PrzeciwwskazaniaIstnieją przeciwwskazania do stosowania metody MUD, dlatego przed jej zastosowaniem może być konieczna konsultacja u specjalisty. Główne przeciwwskazania są identyczne, jak ogólne przeciwwskazania do masażu: żylaki, ciąża, przebyty zawał serca, choroby nowotworowe, padaczka, ostre procesy zapalne i choroby zakaźne.